Learn to cure your own homemade olives. In this class you will pick a pound (or more if you wish) and then sample and receive instruction on several curing styles so you can take your olives home and follow the recipes on our website to create your own superfood snacks. To reserve a spot sign up at our online store. Class fees include a pound of olives and a one quart canning jar to cure them in. Try to arrive by 9:30 am for a class start at 10 am. Classes typically run about and hour. Cost is $40 per person. Reserve early as these classes are limited to 25 and usually do sell out.